Reklama
  • Piątek, 21 lutego 2014 (15:51)

    Mieszkanie za opiekę. Na czym to polega

Dowiedz się, na czym polega tzw. umowa dożywocia oraz kto i w jakiej sytuacji może ją zawrzeć

– Czasem pomaga mi siostrzenica, która nie ma mieszkania. Słyszałam, że mogłabym przekazać jej swoje mieszkanie w zamian za opiekę. Na czym to polega? – zapytała pani Elżbieta, która mieszka sama, jest chora i potrzebuje opieki.

– To tzw. umowa dożywocia. Zawierając ją, siostrzenica (lub inna osoba, niekoniecznie z rodziny) zobowiązuje się do zapewnienia pani dożywotniego mieszkania i utrzymania. Za opiekę stałaby się właścicielem pani mieszkania.

Reklama

– Ale na czym to konkretnie polega?

– Siostrzenica powinna pani zapewnić przede wszystkim dożywotnie mieszkanie i wyżywienie. Ponadto opiekę i pielęgnację w trakcie choroby. Poza tym ubranie, swobodny dostęp do wszystkich (lub określonych) pomieszczeń i mediów w mieszkaniu. A także wyprawić pogrzeb. Obowiązki i uprawnienia najlepiej dokładnie określić w umowie.

– A jeśli w przyszłości dojdzie między mną a siostrzenicą do nieporozumień? Czy taką umowę można odwołać?

– Niestety, nie. Jeśli jednak siostrzenica nie będzie się wywiązywać z obowiązków albo dojdzie do nieporozumień, może pani wystąpić do sądu o zmianę warunków umowy. Zaś tylko w skrajnych wypadkach o jej rozwiązanie. Musi pani jednak to uzasadnić wyjątkowymi okolicznościami. W razie dużego konfliktu między panią a siostrzenicą sąd może np. zamienić opiekę na dożywotnią rentę.

– A jeśli siostrzenica będzie chciała sprzedać mieszkanie?

– Może to zrobić. Obowiązek opieki ustalony w umowie przechodzi wówczas na nowego właściciela. Może pani też zażądać w sądzie zamiany dożywocia na dożywotnią rentę. Taką, która zapewni pani np. zamieszkanie i utrzymanie w domu opieki.

– Czy ktoś z moich bliskich będzie mógł się domagać zachowku z tytułu umowy dożywocia?

– Nie. Nie jest ona uwzględniana przy ustalaniu prawa do zachowku (art. 908–916 Kodeksu cywilnego).

Umowa koniecznie u notariusza

Umowa dożywocia musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Inaczej będzie nieważna, ponieważ własność nieruchomości (mieszkania czy domu) można przenieść tylko w taki sposób.

Wysokość opłaty notarialnej zależy od wartości nieruchomości. Notariusz pobierze także podatek od czynności cywilnoprawnych (2 proc. wartości rynkowej mieszkania). Opłaci go obdarowany.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Od dawna mówi się o tym, że tak zwane użytkowanie wieczyste to przeżytek, bo nie jest to ani własność, ani dzierżawa. Nowe przepisy mają ułatwić „przekształcenie” gruntu pod domami we własność... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.