Reklama
  • Środa, 11 grudnia 2013 (10:05)

    Umowa użyczenia mieszkania

Deweloper ma przeprowadzić w ramach gwarancji remont w mieszkaniu mojej bratanicy. Sprawa jest na tyle poważna, że musi się ona wyprowadzić z całą rodziną na kilka tygodni. Zwróciła się do mnie z pytaniem, czy mogłabym użyczyć jej niezamieszkane mieszkanie, które niedawno odziedziczyłam. Na czym to polega? Jolanta z Lublina

Użyczenie to inaczej nieodpłatne wypożyczenie mieszkania. Oznacza to, że pozwoli pani bratanicy zamieszkać w tym lokalu, nie pobierając za to pieniędzy. Gdyby chciała pani, by bratanica zapłaciła, musiałybyście podpisać umowę najmu.

Reklama

Nie oznacza to jednak, że będzie pani musiała ponieść koszty zamieszkania rodziny w użyczonym mieszkaniu – możecie ustalić zasady dotyczące płatności czynszu, czy opłacenia kosztów mediów. Umowa użyczenia nie musi być pisemna, można ją zawrzeć także ustnie.

Jednak zawsze bezpieczniej jest spisać ustalenia. To pomaga w sytuacji, gdy między stronami dojdzie z jakiejkolwiek przyczyny do konfliktu.

W umowie powinny panie zapisać swoje imiona i nazwiska, daty urodzenia, imiona waszych rodziców, adresy oraz numery dokumentów.

Trzeba też wpisać adres użyczanego lokalu oraz jego metraż. Poza tym w umowie powinny się znaleźć informacje na jak długo użycza pani mieszkanie (umowa taka może być też podpisana na czas nieokreślony) oraz na jakich warunkach (np. bratanica ma opłacić czynsz i media za czas, w którym zajmuje lokal).

Świat & Ludzie
Więcej na temat:Nie | mieszkanie

Zobacz również

  • Po operacji stawu biodrowego mam trudności z chodzeniem po schodach. Sąsiedzi z parteru zaproponowali mi zamianę mieszkań. Jak to zrobić? Leokadia, 75 lat, Piła. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.