Reklama
  • Poniedziałek, 27 stycznia 2014 (10:00)

    Użytkowanie wieczyste – taniej?

Mam własnościowe mieszkanie znajdujące się na gruncie o statusie użytkowania wieczystego, muszę więc co roku płacić podatek do gminy od nieruchomości i za użytkowanie wieczyste. Opłata co roku wzrasta, wynosi kilkaset złotych. Utrzymuję się tylko z niewielkiej emerytury i jest to dla mnie duży wydatek. Czy mogę wystąpić o umorzenie opłat albo zmniejszenie ich? - pyta Krystyna z Mielca.

Może Pani wystąpić o rozłożenie opłaty na raty (trzeba złożyć podanie do gminy nie później niż na 14 dni przed terminem płatności) lub wystąpić o 50-proc. bonifikatę opłaty za użytkowanie wieczyste. Wniosek o rozłożenie opłaty na raty składa się na gotowym formularzu (dostępnym w urzędzie).

Reklama

Podanie o rozłożenie płatności na raty musi być uzasadnione. Powinna Pani opisać sytuację materialną i wyjaśnić, dlaczego jednorazowa opłata jest dla Pani zbyt dużym wydatkiem. Jeśli gmina się zgodzi, musi Pani płacić raty w terminach. W przeciwnym razie gmina zażąda zapłacenia całej kwoty od razu.

Jeśli chciałaby Pani uzyskać bonifikatę, musi spełnić wymogi art. 74 ust. 1 Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami, czyli wykazać, że miesięczny dochód na członka rodziny nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona. Ten wskaźnik ogłasza GUS w lutym. W ubiegłym roku kwota ta wynosiła 1760,8 zł. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o dochodach za rok poprzedzający ten rok, w którym składany jest wniosek.

Bonifikata należy się tylko użytkownikom gruntów należących do skarbu państwa. Gminy mają swobodę w ustalaniu jej wysokości. Nie stosują jej np. Zielona Góra, Rzeszów i Opole. Bonifikaty nie otrzymają też mieszkańcy budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza.

Przydatne informacje

Można się odwołać Gminy mają prawo raz na 3 lata aktualizować opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów. Jeśli jednak uważamy, że podwyżki są zbyt wysokie, mamy prawo się odwołać.

Odwołanie należy skierować do samorządowego kolegium odwoławczego (a złożyć je w swoim urzędzie gminy, w biurze podawczym) wciągu 30 dni od daty otrzymania decyzji.

Na żywo
Więcej na temat:Pani | gminy | danie | Opole | ODO | gmina | mamy

Zobacz również

  • 1. Dowiedz się skąd pochodzą środki na realizację inwestycji. Bezpieczniej jest kupić lokal, do budowy którego deweloper nie będzie zaciągał kredytów ani emitował obligacji.  2. Ustal, jaki... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.