Reklama
  • Poniedziałek, 27 stycznia 2014 (10:00)

    Użytkowanie wieczyste – taniej?

Mam własnościowe mieszkanie znajdujące się na gruncie o statusie użytkowania wieczystego, muszę więc co roku płacić podatek do gminy od nieruchomości i za użytkowanie wieczyste. Opłata co roku wzrasta, wynosi kilkaset złotych. Utrzymuję się tylko z niewielkiej emerytury i jest to dla mnie duży wydatek. Czy mogę wystąpić o umorzenie opłat albo zmniejszenie ich? - pyta Krystyna z Mielca.

Może Pani wystąpić o rozłożenie opłaty na raty (trzeba złożyć podanie do gminy nie później niż na 14 dni przed terminem płatności) lub wystąpić o 50-proc. bonifikatę opłaty za użytkowanie wieczyste. Wniosek o rozłożenie opłaty na raty składa się na gotowym formularzu (dostępnym w urzędzie).

Reklama

Podanie o rozłożenie płatności na raty musi być uzasadnione. Powinna Pani opisać sytuację materialną i wyjaśnić, dlaczego jednorazowa opłata jest dla Pani zbyt dużym wydatkiem. Jeśli gmina się zgodzi, musi Pani płacić raty w terminach. W przeciwnym razie gmina zażąda zapłacenia całej kwoty od razu.

Jeśli chciałaby Pani uzyskać bonifikatę, musi spełnić wymogi art. 74 ust. 1 Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami, czyli wykazać, że miesięczny dochód na członka rodziny nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona. Ten wskaźnik ogłasza GUS w lutym. W ubiegłym roku kwota ta wynosiła 1760,8 zł. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o dochodach za rok poprzedzający ten rok, w którym składany jest wniosek.

Bonifikata należy się tylko użytkownikom gruntów należących do skarbu państwa. Gminy mają swobodę w ustalaniu jej wysokości. Nie stosują jej np. Zielona Góra, Rzeszów i Opole. Bonifikaty nie otrzymają też mieszkańcy budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza.

Przydatne informacje

Można się odwołać Gminy mają prawo raz na 3 lata aktualizować opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów. Jeśli jednak uważamy, że podwyżki są zbyt wysokie, mamy prawo się odwołać.

Odwołanie należy skierować do samorządowego kolegium odwoławczego (a złożyć je w swoim urzędzie gminy, w biurze podawczym) wciągu 30 dni od daty otrzymania decyzji.

Na żywo
Więcej na temat:Pani | gminy | danie | Opole | ODO | gmina | mamy

Zobacz również

  • Po operacji stawu biodrowego mam trudności z chodzeniem po schodach. Sąsiedzi z parteru zaproponowali mi zamianę mieszkań. Jak to zrobić? Leokadia, 75 lat, Piła. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.