Reklama
  • Piątek, 5 sierpnia 2016 (15:00)

    Wykup mieszkania, należącego do gminy

Moja babcia od 50 lat mieszka w starej kamienicy. Część lokali w tym budynku lokatorzy wykupili, część zaś to nadal mieszkania komunalne. Babcia ma taki właśnie gminny lokal. Chciałaby jednak teraz go wykupić, żeby po jej śmierci – jak mówi – pozostał w rodzinie. Co można zrobić w tej sprawie? Klaudia z Gniezna

« Pani babcia powinna złożyć w swoim urzędzie gminy wniosek o wykupienie lokalu komunalnego. Decyzję o sprzedaży podejmuje gmina. Proszę jednak pamiętać o tym, że warunkiem rozpatrzenia wniosku jest uregulowana sytuacja prawna budynku (np. nie może być co do niego żadnych roszczeń).

« Gdy wszystko jest w porządku i gmina zgodzi się na wykup mieszkania, należy dowiedzieć się, czy jest możliwa jakaś bonifikata (często się to zdarza, zwłaszcza w starych kamienicach). Jeśli mieszkanie zostanie wykupione, to po śmierci Pani babci, na pewno odziedziczą je jej bliscy lub osoba, którą wskaże ona w testamencie. « Natomiast gdyby lokalu nie udało się wykupić, to niestety, sama umowa najmu lokalu komunalnego nie podlega dziedziczeniu. Nie oznacza to jednak, że bliska rodzina zamieszkująca z Pani babcią zostanie wyeksmitowana!

Reklama

«Najbliższe osoby (czyli małżonek, dzieci, konkubent) po śmierci głównego lokatora mogą pozostać w mieszkaniu i starać się o jego przejęcie. Jest jednak ważny warunek: osoba starająca się o pozostanie w lokalu komunalnym musi w nim przebywać z najemcą do dnia jego śmierci. Liczy się faktyczne zamieszkiwanie, a nie samo zameldowanie (ono tak naprawdę nie ma znaczenia przy staraniu się o lokal). Dlatego gmina może nie przyznać prawa do mieszkania komunalnego osobie, która choć była zameldowana u babci, to przebywała faktycznie pod innym adresem, lub w innym mieście czy też za granicą.

« Ten kto chce mieszkać w lokalu komunalnym po śmierci głównego najemcy, musi złożyć w urzędzie podanie o podpisanie z nim umowy. W podaniu należy opisać swoją sytuację rodzinną: kim był dla niej zmarły, od kiedy mieszka w lokalu itp. Do pisma trzeba dołączyć akt zgonu najemcy. Przydać się mogą też oświadczenia sąsiadów, że krewny starający się o lokal faktycznie mieszkał ze zmarłym.

Przydatne informacje

« Jak nie ma zgody Gdyby gmina odmówiła podpisania umowy najmu, można wystąpić o to do sądu, składając pozew o ustalenie istnienia stosunku najmu po śmierci głównego najemcy. Pozew należy złożyć do sądu rejonowego, właściwego dla adresu lokalu komunalnego, o który się starasz.

Porad udziela prawnik Zbigniew Rogalski

Na żywo

Zobacz również

  • Od dawna mówi się o tym, że tak zwane użytkowanie wieczyste to przeżytek, bo nie jest to ani własność, ani dzierżawa. Nowe przepisy mają ułatwić „przekształcenie” gruntu pod domami we własność... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.