Reklama
  • Poniedziałek, 13 lutego (13:05)

    Zamiana mieszkania - jak ją przeprowadzić?

Po operacji stawu biodrowego mam trudności z chodzeniem po schodach. Sąsiedzi z parteru zaproponowali mi zamianę mieszkań. Jak to zrobić? Leokadia, 75 lat, Piła.

Reklama

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj własności mieszkania mają pani i sąsiedzi – prawo odrębnej własności, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.

● Odrębna własność – zamiana praw własności, zamiana cywilna. Aby mogli państwo zamienić się na mieszkania lub domy, konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego. Jeżeli jedno z mieszkań jest np. mniejsze, a drugie większe lub jedno jest po generalnym remoncie, a drugie nie, słowem mają różną wartość, w umowie można zawrzeć zapis o konieczności dopłaty przez jedną ze stron.

● Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zamiana spółdzielcza. Jeśli posiadają państwo takie prawo, zamiany można dokonać na dwa sposoby: albo na zasadach umowy cywilnoprawnej jak w przypadku odrębnej własności, czyli podpisując akt notarialny, albo musi pani zrzec się w spółdzielni swojego prawa do lokalu w zamian za przyznanie pani prawa przysługującego dotychczas sąsiadom.

Sąsiedzi natomiast zrzekają się praw do swojego lokalu pod warunkiem przyznania im praw do pani mieszkania. Taka zamiana jest możliwa także w przypadku gdy mieszkania podlegają zarządzaniu dwóch różnych spółdzielni. Wtedy jednak należy jeszcze dokonać zmiany członkostwa w spółdzielni.

● Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu – zamiana spółdzielcza. Jeśli mają państwo własność lokatorską, procedura wygląda tak jak w przypadku prawa spółdzielczego. Prawo lokatorskie musi zostać ustanowione przez spółdzielnię. Oczywiście można także dokonać zamiany mieszkań, jeśli ich właściciele mają inne prawa, np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i odrębną własność.

Większość z nich wymaga potwierdzenia w formie aktu notarialnego. Notariusz podpowie też, jak najsprawniej dokonać wszelkich formalności związanych z zamianą mieszkań.

Jaki podatek?

Jeżeli zamiana mieszkań wiąże się z dopłaceniem przez jedną ze stron pewnej kwoty, to taka transakcja jest objęta 19-proc. podatkiem dochodowym. Uzyskany w wyniku zamiany dochód należy wykazać w zeznaniu podatkowym i odprowadzić od niego należny podatek.

Transakcja może być zwolniona z podatku, jeśli w ciągu dwóch lat od zbycia nieruchomości kwota dopłaty zostanie przeznaczona na własne cele mieszkaniowe.

Piotr Jurek z Kancelarii Adwokackiej w Krakowie

Takie jest życie

Zobacz również

  • Od dawna mówi się o tym, że tak zwane użytkowanie wieczyste to przeżytek, bo nie jest to ani własność, ani dzierżawa. Nowe przepisy mają ułatwić „przekształcenie” gruntu pod domami we własność... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.